Stosowanie nagłówków (WCAG 2.0 SC 2.4.10, poziom AAA)

Dobrze określona struktura dokumentów podnosi ich dostępność. Dlatego warto w sposób logiczny wyróżniać części treści wykorzystując nagłówki.

Kryterium sukcesu 2.4.10 zachęca do dzielenia treści dokumentów na mniejsze części i nadawania im nagłówków. W ten sposób tworzy się logiczną strukturę, która jednocześnie ułatwia wielu osobom nawigację po treści. Skorzystają na tym:

  • użytkownicy niewidomi,
  • użytkownicy mający problemy z czytaniem (na przykład dyslektycy),
  • roboty sieciowe agregujące treści.

Nie każdą treść da się w sposób logiczny podzielić na części i nadać im logiczne nagłówki. Jeżeli jednak jest to możliwe, to warto to robić. Szczególnie pożytecznym okaże się to w wypadku dokumentów długich lub zawierających dużo różnorodnych informacji. Na przykład sklep internetowy może wyświetlać asortyment podzielony na kategorie, których nazwy będą ujmowane w odpowiedni znacznik nagłówkowy. W ten sposób użytkownik będzie mógł swobodnie przemieszczać się pomiędzy dużymi grupami towarów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.