Zaproszenie na konferencję o dostępnej telewizji

Pisałem już, że sporo będzie się działo na jesieni w obszarze dostępności. Teraz zapraszam na konferencję o dostępnej telewizji, organizowaną przez Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni (FDC). Poniżej zaproszenie i ramowy program, który może się jeszcze nieco zmienić.

Zaproszenie

Minister Jarosław Duda, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Andrzej Halicki, Poseł na Sejm RP oraz organizacje zrzeszone w Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni serdecznie zapraszają do udziału w konferencji n. t. realizacji usług dostępowych w telewizji pt. “Telewizja dostępna dla wszystkich”, która odbędzie się 2 września 2014 (wtorek), w godz. 10.00-14.00 w sali kolumnowej Sejmu RP.

Tematyka konferencji obejmuje dwa obszary dostępności telewizji: w aspekcie prawno-organizacyjnym oraz w kontekście prawa autorskiego. Celem konferencji jest rozpoczęcie debaty o stopniowym zwiększaniu obowiązków nadawców telewizyjnych w zakresie usług dostępowych dla osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi i wypracowanie “mapy drogowej” w celu dostosowania polskiego prawa do standardów UE.

W konferencji udział wezmą: parlamentarzyści, przedstawiciele ministerstw, telewizji z Polski, Wielkiej Brytanii i Czech oraz organizacje pozarządowe.

Organizatorzy zapewniają: tłumaczenie migowe, napisy na żywo oraz pętlę indukcyjną. Miejsce dostępne dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Na zgłoszenia czekamy do 25 sierpnia do godz. 12.00 pod adresem e-mail: justyna.bartczak@firr.org.pl. W zgłoszeniu prosimy o podanie następujących informacji: imię i nazwisko, organizacja, e-mail i telefon kontaktowy, preferowana usługa dostępowa. Poniżej link do zaproszenia na konferencję w PJM.

[youtube=http://youtu.be/gaqysHFmOyo]

RAMOWY PROGRAM KONFERENCJI

Telewizja dostępna dla wszystkich

2 września 2014

Sejm RP

9:30 rejestracja uczestników

10:00 Inauguracja konferencji, słowo wstępu

10:15 Obowiązki nadawców w oferowaniu programów z audiodeskrypcją, napisami i tłumaczeniami na język migowy (obecnie oraz w nowej strategii KRRIT) – Przedstawiciel KRRIT

10:30 Telewizja bez barier – doświadczenia europejskie (droga do dostępności, usługi dostępowe – stan obecny, koszty i źródła finansowania)

  • David Padmore, Red Bee Media – Dostępność telewizji w Wielkiej Brytanii (w tv i w internecie)
  • Vladimir Salzman, Ceska Televize – Usługi dostępowe w czeskiej telewizji publicznej

11:10 Realizacja usług dostępowych w telewizji w Polsce ? Przedstawiciel TVP, Przedstawiciel nC+: Jurand Piotrowski, Przedstawiciel Mini Mini: Agata Papis

11:40 Prawo autorskie i dostępność – Piotr Waglowski

11:55 Usługi dostępowe i ich odbiorcy – Przedstawiciele FDC

12:15-12:45 Przerwa kawowa

12:45 Czy dostępna TV w Polsce jest możliwa? Dostępność telewizji w Polsce – osiągnięcia i wyzwania? Dyskusja moderowana z udziałem Ministra J.Dudy, przedstawiciele KRRIT, MKiDN, FDC oraz TVP.

13:45 Wnioski i deklaracje