UKE jednak zainteresował się kodami CAPTCHA w Aero2

I jak tu nie czuć satysfakcji, gdy się prawidłowo przewidzi przyszłość? Akceptacja dla kodów CAPTCHA znacząco spadła, gdy zaczęły się pojawiać nagminnie. Już mało kto twierdzi, że są uzasadnioną i sprawdzoną technologią.

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) ponownie zainteresował się kodami wprowadzonymi w Aero2 i zainterweniował. Okazuje się, że kody jednak dosyć trudno odczytać nawet osobom z doskonałym wzrokiem. Kody są bowiem celowo bardzo, ale to bardzo zniekształcane, by nie rozpoznały ich automaty. Bo zwykłe kody już są łamane bez problemu. No i pojawiły się protesty użytkowników Aero2. Co więcej – UKE oczekuje także informacji, co wynikło z konsultacji z organizacjami osób niepełnosprawnych. Ja też jestem ciekawy, bo Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni takich informacji nie uzyskało.

Sprawa z Aero2 może mieć pozytywny wpływ na dostępność. Zwraca bowiem uwagę na fakt, że dostępność nie jest czymś abstrakcyjnym, dotyczącym wąskiej i mało istotnej grupy użytkowników, ale szerokiej grupy, czyli wszystkich. Co więcej – afera może być dobrym przykładem do walki z kodami w ogóle. Teraz oczekuję wycofania się Aero2 z kodów, przeprosin i poszukiwań innych rozwiązań. Takich, które dzielą użytkowników na normalnych i nadużywających swego uczestnictwa w Internecie. A nie na widzących i niewidomych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.