Jeżeli zastanawiasz się, komu przekazać 1 procent swojego podatku, to podpowiadam

Pozostały jeszcze cztery tygodnie na złożenie rocznej deklaracji podatkowej. Jak zwykle w moim domu – zostawiamy sobie to na ostatnią chwilę i być może zrobi tak więcej osób czytających ten serwis. Pozwalam sobie zatem zarekomendować organizację, której ja zamierzam przekazać swój procent od daniny państwowej. I to nie tylko dlatego, że akurat tam pracuję.

>Fundacja Vis Maior to organizacja zajmująca się działaniami na rzecz osób niewidomych i słabowidzących. Jednak nie zbiera na operacje, wspieranie finansowe, paczki i podobne rzeczy. Celem jest jak największe usamodzielnienie osób niewidomych i słabowidzących, by mogły żyć niezależnie. Skupia się na uczeniu samodzielnego poruszania się z białą laską i psem przewodnikiem, uczy o prawach człowieka, obywatelskich i pracowniczych, szkoli w korzystaniu z komputerów i innych nowoczesnych technologii. Zdaję sobie sprawę, że nie jest to temat tak nośny, jak chore dzieci lub ludzie umierający w hospicjach, aletamte organizacje zajmują się opieką, a Vis Maior – zachęcaniem do samodzielności i niezależności. To jest temat równie ważny, a wciąż niedoceniany.

W Fundacji Vis Maior zajmuje się dwoma obszarami – dostępnością i rzecznictwem praw osób niewidomych. Oba te obszary są bliższe sobie, niż się zazwyczaj wydaje. Żyjemy w czasach, gdy informacja i dostęp do niej stanowią fundamenty do realizowania swoich praw. Dostęp do kultury, administracji publicznej, turystyki, wiedzy prawnej, edukacji – wszystko to odbywa się coraz częściej przez kanały informacji cyfrowej. Jeżeli te kanały nie są drożne, na przykład przez niedostępność lub brak kompetencji użytkowników – realizacja praw jest zagrożona. Na taką działalność jednak mało kto chce dawać pieniądze, bo ważniejsze są szkolenia z pisania CV lub obsługi MS Office. Dlatego liczę na chwilę refleksji przy wypełnianiu deklaracji i przekierowania ułamka należnego podatku do Fundacji Vis Maior, zamiast do urzędu skarbowego.

Tu możesz znaleźć bliższe informacje na temat sposobu przekazania części swojego podatku do fundacji. Tak naprawdę jednak to jest banalnie proste. W odpowiednią rubrykę deklaracji należy wpisać unikalny numer ewidencyjny Krajowego Rejestru Sądowego, którym jest 0000 136 590, a urząd skarbowy zajmie się resztą. Liczę na Was! Dodaję jeszcze pięciominutową audycję na temat fundacji, jaką nagrałem w Polskim Radiu.