Okno modalne wykorzystujące ARIA

Okna modalne pozwalają na budowanie interfejsów webowych o znacznym podobieństwie do aplikacji instalowanych na komputerach. Programiści nie zawsze dbają o to, by takie elementy były dostępne, a jedynie starają się, by wyglądały podobnie do znanych skądinąd. Tymczasem takie okienka mogą być w pełni dostępne. Tutaj ciekawy przykład zbudowania takiego okienka, które jest w pełni dostępne.

Rozwiązanie korzysta ze standardowych rozwiązań zaproponowanych w technologii ARIA, na przykład DESCRIBEDBY i ALERT. Ciekawostką jest ingerowanie w obsługę klawiatury, by ograniczyć dostęp za pomocą klawiatury do elementów spoza okna. Klawisz Esc wyłącza okienko i pozwala powrócić do przeglądania strony.

Przy tej okazji autorzy wskazali na niedoskonałości interpretacji ARIA w różnych przeglądarkach. Jednak żadna z nich nie dyskwalifikuje rozwiązania, bo są to uchybienia stosunkowo niewielkie i o marginalnym znaczeniu. Podobne okna można wykorzystywać wszędzie tam, gdzie użytkownik operuje na niewielkich fragmentach strony, na przykład nanosząc na nie uwagi. Rozwiązanie bardzo mi się podoba i jest pełniejsze, niż zaproponowane kiedyś przeze mnie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.