Nowoczesne technologie w nowoczesnych organizacjach pozarządowych

Miałem dzisiaj przyjemność uczestniczenia w IX Mazowieckim Forum Inicjatyw Pozarządowych „Kierunek – profesjonalny sektor”. Impreza była zorganizowana przez Federację Mazowia – zrzeszenie organizacji pozarządowych działających na Mazowszu. Super atmosfera i świetni ludzie, a na dodatek – dali mi opowiedzieć o cyfrowym włączeniu osób niepełnosprawnych oraz o dostępności.

Podczas forum można było uczestniczyć w jednej z kilku ścieżek, a ja wybrałem „Nowoczesne technologie”. Pierwsze były otwarte zasoby, o których opowiadali Jarek Lipszyc (Fundacja Nowoczesna Polska), Kamil Śliwowski (Centrum Cyfrowe Polska) i Maria Adamiec (Fundacja Orange). W grupach opracowywaliśmy procedury i listy sprawdzające, dzięki którym można sprawnie i bezpiecznie udostępniać zasoby na otwartych licencjach. Co prawda dowiedziałem się, że chodzi tu raczej o „małe ryzyko procesowe” niż o pełne bezpieczeństwo, ale ponoć różnica jest niewielka. Chyba nam wyszło.

Potem warsztat o wykluczeniu cyfrowym, podczas którego Dominik Batorski (Uniwersytet Warszawski) definiował i opisywał całe zjawisko. Potem Klara Malecka z Fundacji Wspomagania Wsi. opowiadała o specyfice cyfrowego wykluczenia i włączenia na polskiej wsi, gdzie wciąż się zdarza brak gniazdka z Internetem. Wreszcie na koniec ja, w zastępstwie Bartosza Mioduszewskiego, opowiedziałem o barierach cyfrowego włączenia osób niepełnosprawnych. Mówiłem o dostępie do technologii asystujących, braku szkoleniowców i szkoleń oraz o niedostępności treści. A na koniec opracowaliśmy w grupie rewelacyjny projekt edukacyjny dla osób niepełnosprawnych intelektualnie.

Ja naprawdę lubię tą NGOsową atmosferę. I chociaż impreza odbywała się na końcu świata i jeden zakręt dalej, to nie żałuję. Mam też nadzieję, że mazowieckie organizacje będą bardziej dbać o otwartość i dostępność swoich zasobów informacyjnych. A za szczególny sukces poczytuję, że Jarek Lipszyc sam z siebie powiedział, że dostępność jest równie ważna, jak otwartość.

Jedna myśl na temat “Nowoczesne technologie w nowoczesnych organizacjach pozarządowych

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.