Pisząc tekst, który będzie później udostępniony szerokim kręgom odbiorców, trzeba pamiętać że nie każdy musi znać słownictwo specjalistyczne. W serwisach internetowych aż roi się od żargonu i hermetycznego języka, którego znaczenia możemy się jedynie domyślać lub co chwilę musimy uruchamiać Wikipedię. Właśnie Wikipedia jest przykładem, jak można zorganizować informację, by nie trzeba było co chwilę korzystać z zewnętrznych źródeł.
Kryterium sukcesu 3.1.3 skierowane jest do redaktorów treści, którzy powinni udostępnić mechanizm wyjaśniania rzadko używanych słów i wyrażeń, w tym żargonowych i idiomów. Skorzystają na tym:
- użytkownicy z ograniczeniami kognitywistycznymi,
- użytkownicy słabo znający dany język,
- użytkownicy nie znający fachowej terminologii dla danego tematu.
Osoby piszące mają tendencję do pisania językiem zrozumiałym dla siebie i dla najbliższego kręgu specjalistów w danym temacie. Jeżeli jednak mają z informacją wyjść poza ten krąg, to powinni zapewnić jakiś sposób na zapoznanie użytkowników ze znaczeniem słów, które nie są w powszechnym użyciu. Sposobów na to jest wiele, chociaż najważniejsze jest, by umieć odróżnić słowo powszechnie stosowane od żargonowego, co nie zawsze jest takie proste. Jednak potem można użyć jednego z poniższych sposobów:
- System Wiki, czyli serwis oparty na wewnętrznym odsyłaniu do zdefiniowanych w serwisie haseł. Nie musi to być prawdziwy system Wiki, jakim jest na przykład Wikipedia, ale po prostu linki stosowane wewnątrz tekstu odsyłające do definicji umieszczonych na podstronach tego serwisu.
- Glosariusze (słowniczki) umieszczane przy tekstach długich, a jednocześnie zawierających wiele wyrażeń o precyzyjnie określonym znaczeniu. Takie glosariusze powstają na przykład na początku aktów prawnych (ustaw i rozporządzeń). Można je także umieszczać na końcu dokumentów technicznych.
- Linkowanie zewnętrzne, czyli odsyłanie do definicji zawartych w zewnętrznych serwisach. Odsyłać można do takich zasobów, jak Wikipedia lub specjalizowanych serwisów.