Odpowiedni kontrast pomiędzy tekstem a tłem ogromnie ułatwia, a niektórym wręcz umożliwia odczytanie informacji. Warto zatem, by taki kontrast był zachowany przy przygotowywaniu treści w Internecie. Tylko jak określić, czy kontrast jest odpowiedni?

Kryterium sukcesu 1.4.3 określa minimalny kontrast pomiędzy kolorem tekstu a tłem na 4,5:1, przy czym dotyczy to zarówno tekstu tworzonego w sposób jawny, jak i tego umieszczanego w grafikach. Wyjątek uczyniono dla logotypów i oznaczeń firmowych (ale nie dla całej tożsamości graficznej) oraz dla informacji nieistotnej (na przykład przypadkowych tekstów na fotografiach). Dla tekstów pisanych powiększoną czcionką kontrast może być mniejszy i powinien wynosić przynajmniej 3:1. Skorzystają z tego:

  • użytkownicy słabowidzący,
  • daltoniści,
  • seniorzy,
  • użytkownicy drukujący treści internetowe,
  • użytkownicy małych i monochromatycznych wyświetlaczy.

Liczbowo podany kontrast niewiele mówi. Można jednak powiedzieć, że minimalny kontrast (biały na białym) wynosi 1:1, zaś maksymalny (czarny na białym) wynosi 21:1. W praktyce oznacza to stosunek składowych luminancji dwóch kolorów, wyliczanych na podstawie składowych RGB (red, green, blue). A tutaj można zobaczyć wzór na obliczenie kontrastu. Wzór wyświetli się prawidłowo w przeglądarkach interpretujących MatHML, ale w innych także da się odczytać. jest to wzór dosyć skomplikowany, ale na szczęście nie trzeba się nim posługiwać bezpośrednio. Powstało sporo narzędzi ułatwiających ocenę kontrastu, ułatwiających pracę webmasterom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.