Rozszerzona audiodeskrypcja (WCAG 2.0 SC 1.2.7, poziom AAA)

Jak sobie poradzić z filmem, do którego trzeba dodać ścieżkę z audiodeskrypcją, a nie ma na to miejsca? Przecież w przykładowych filmach z audiodeskrypcją widać, że czasem lektorowi trudno się wyrobić. Odpowiedzią jest rozszerzona audiodeskrypcja.

Kryterium sukcesu 1.2.7 podpowiada, jak sobie poradzić z audiodeskrypcją w filmach, gdzie ścieżka dialogowa jest gęsta. Standardowa audiodeskrypcja musi być upychana pomiędzy dialogi i czasem część informacji może umknąć. Można wówczas zastosować rozszerzoną audiodeskrypcję. W praktyce oznaczato, że film jest wstrzymywany na czas niezbędny do wprowadzenia opisu lektorskiego. Taka sytuacja może zajść w wypadku wykładu, gdy wykładowca mówi w sposób ciągły, jednocześnie demonstrując doświadczenia. W takim nagraniu trzeba zatrzymywać odtwarzanie (stopklatka) i wmontować audiodeskrypcję i ponownie uruchomić odtwarzanie. Z takiego rozwiązania skorzystają:

  • użytkownicy niewidzący i słabowidzący;
  • użytkownicy małych ekranów.

Rozszerzona audiodeskrypcja jest obowiązkowa tylko na najwyższym poziomie dostępności (AAA), ale czasem bez niej publikowanie treści jest niemożliwe lub mało sensowne.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.