Sztuczna inteligencja vs. CAPTCHA: Czy to już koniec?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś próbować wejść na stronę internetową i napotkać serię zagadek? Trzeba poprawnie zidentyfikować sygnalizację świetlną, autobus lub przejście dla pieszych, aby udowodnić, że jesteś człowiekiem. Większość jest częściowo lub całkowicie niedostępnych dla użytkowników z niepełnosprawnościami. Jakiś czas temu zostałem pokonany przez coś takiego w polskim sklepie Xiaomi.

Jest to rozwiązanie znane jako Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart, czyli CAPTCHA. Choć miało to ochraniać witryny przed oszustwami, spamem i scrapingiem, to dzisiaj coraz mniej sensu ma stosowanie tych zabezpieczeń. Sztuczna inteligencja (SI) rozwija się w zastraszającym tempie i jest w stanie pokonać CAPTCHA, które miały służyć do rozpoznawania użytkowników jako ludzi. Czy to już koniec ery CAPTCHA?

Od CAPTCHA do reCAPTCHA

CAPTCHA, opracowana w celu ochrony witryn przed oszustwami i nadużyciami, od lat była standardowym narzędziem stosowanym na wielu stronach internetowych. Jej działanie polega na wykorzystaniu zagadek, które tylko człowiek powinien być w stanie rozwiązać. Jednak w 2019 roku Google zastąpiło CAPTCHA bardziej zaawansowanym narzędziem o nazwie reCAPTCHA. Czy to oznaczało, że CAPTCHA przestała być skuteczna? Według Aarona Malenfanta, lidera technicznego zespołu odpowiedzialnego za reCAPTCHA, technologia CAPTCHA przestanie być użyteczna za 10 lat. Jak się okazuje, jego przewidywania mogą być zbyt optymistyczne.

Sztuczna inteligencja pokonuje CAPTCHA i ludzi

Ostatnie badania przeprowadzone przez grupę naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine, ETH Zurich, Lawrence Livermore National Laboratory oraz Microsoftu potwierdzają, że SI jest w stanie skutecznie rozpoznawać CAPTCHA. Badanie, które obejmowało ponad 1400 uczestników, wykazało, że SI osiąga dokładność od 85% do 100%, podczas gdy ludzie osiągają wyniki od 50% do 85%. Ponadto, SI rozwiązuje zagadki znacznie szybciej niż człowiek, z wyjątkiem reCAPTCHA, gdzie czasy rozwiązania są praktycznie identyczne - 17,5 sekundy dla SI i 18 sekund dla człowieka.

Badanie to wykazało również, że SI jest w stanie rozpoznawać różne rodzaje CAPTCHA, takie jak identyfikowanie kominów i łodzi, obracanie obrazów, zaznaczanie pola wyboru czy wpisywanie zniekształconego tekstu. W warunkach bardziej naturalnych, gdzie kontekst odgrywa rolę, czas rozwiązania dla człowieka wzrasta do 22 sekund, co wskazuje, że SI jest szybsza od ludzi w rozwiązywaniu zagadek.

Czy warto tracić czas na CAPTCHA?

Gene Tsudik, jeden z badaczy uczestniczących w badaniu, przyznał, że skuteczność CAPTCHA jest coraz mniejsza. Jednak pytanie brzmi, czy warto tracić czas na rozwiązywanie zagadek, skoro SI jest w stanie je pokonać? Czy to nie jest zmarnowany wysiłek? Część naukowców twierdzi, że istnieje problem z projektowaniem skuteczniejszych CAPTCHA, ponieważ istnieje pewne ograniczenie. Jeśli są zbyt trudne, ludzie po prostu zrezygnują z próby ich rozwiązania. Decyzja o stosowaniu CAPTCHA na stronie internetowej zależy więc od tego, czy kolejny krok jest na tyle istotny dla użytkownika, że trudna zagadka nie odstraszy go, zapewniając jednocześnie odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Wraz z rozwojem sztucznej inteligencji CAPTCHA traci na swojej skuteczności. Badania wykazują, że SI jest w stanie pokonać te zabezpieczenia, osiągając wyższą dokładność i szybkość rozwiązywania zagadek niż ludzie. Choć CAPTCHA była niegdyś standardowym narzędziem ochrony witryn przed oszustwami, obecnie ma coraz mniej sensu. Warto zastanowić się nad innymi metodami uwierzytelniania, które będą skuteczniejsze i mniej uciążliwe dla użytkowników. Czy to już koniec ery CAPTCHA? Czas pokaże.