Kilka łączy na piątek (GAAD)

Już za kilka dni dziesiąta edycja międzynarodowej akcji Global Accessibility Awareness Day (GAAD). Piękna rocznica fajnego wydarzenia. Co roku, w trzeci czwartek maja odbywają się różne wydarzenia: konferencje, webinaria, szkolenia dotyczące cyfrowej dostępności. Coraz częściej zdarza się, że wydarzenia dotyczą trochę odleglejszych obszarów, na przykład transportu, a w tym roku nawet rasy. To pewnie element ruchu BLM.

Z żalem stwierdzam, że w tym roku w Polsce niewiele się dzieje. Znalazłem jedno wydarzenie zarejestrowane jako wydarzenie GAAD, w którym zresztą będę brał aktywny udział. Drugie pewnie przypadkiem odbywa się w tym czasie i dotyczy niepełnosprawności i dostępności. Może organizatorzy się nie obrażą, że ich tu wcisnąłem.

Listę wydarzeń uzupełniłem o 3 wybrane przeze mnie, a będące jakoś szczególne pośród tych skoncentrowanych na dostępności stron internetowych. A zatem zapraszam:

  • Na początek konferencja Dostępność cyfrowa – misja (nie)możliwa?!Organizatorami są Fundacja Kultury bez barier i miasto stołeczne Warszawa. To właśnie podczas niej postaram się przekonać, że cyfrowa dostępność jest prostsza, niż myślisz.
  • Wrocławskie uczelnie i organizacje pozarządowe organizują dwudniowe wydarzenie III Akademickie Dni Integracji – Wrocław 2021. Rejestrować się można jeszcze do wtorku na stronie Stowarzyszenia “Twoje nowe możliwości”, więc wiadomo, kto tym kręci:) Na otwarciu będą bardzo ważne osoby, a tematyka w wielu miejscach dotyka dostępności i technologii asystujących.
  • Dalej już amerykańskie wydarzenia, a na początek coś intrygującego: A Catholic Response to Digital Accessibility. A to podobno w Polsce Kościół Katolicki jest wszechobecny:) A na poważnie – to bardzo ciekawy wątek, do tej pory nie zauważony w dyskusjach nad dostępnością.
  • Sam jestem przewodnikiem Google, więc od razu zauważyłem Local Guides GAAD 2021. To raczej niszowy temat, ale akurat ostatnio zdarzyło mi się rozmawiać z osobami, dla których może to być interesujące. Dobrze byłoby mieć na mapach informacje o pętlach indukcyjnych, tłumaczach języka migowego, dostępnych bankomatach itp.
  • Na koniec coś mocno technicznego, a jednocześnie zaniedbanego w cyfrowej dostępności: Accessibility Metadata – A Digital Textbook Superhero!. Oznaczanie dostępnych treści metadanymi to temat wciąż niedoceniany, a szkoda. O ileż łatwiej byłoby wyszukiwać filmy z napisami, dostępne pliki PDF i inne. Tu się zarejestrowałem i będę słuchał.

To jest mój, bardzo subiektywny wybór. Dlatego dodaję także łącze do strony GAAD, żeby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Są tam wydarzenia z U?SA, Wielkiej Brytanii, Włoch, Belgii, ale także z Egiptu, Indonezji, czy Libanu. To libańskie wydarzenie wygląda ciekawie, ale nie bardzo rozumiem sposób organizacji. Jeżeli jednak ktoś interesuje się sztuczną inteligencją, to może się doczyta.