Kilka łączy na piątek (GAAD)

Już za kilka dni dziesiąta edycja międzynarodowej akcji Global Accessibility Awareness Day (GAAD). Piękna rocznica fajnego wydarzenia. Co roku, w trzeci czwartek maja odbywają się różne wydarzenia: konferencje, webinaria, szkolenia dotyczące cyfrowej dostępności. Coraz częściej zdarza się, że wydarzenia dotyczą trochę odleglejszych obszarów, na przykład transportu, a w tym roku nawet rasy. To pewnie element ruchu BLM.

Z żalem stwierdzam, że w tym roku w Polsce niewiele się dzieje. Znalazłem jedno wydarzenie zarejestrowane jako wydarzenie GAAD, w którym zresztą będę brał aktywny udział. Drugie pewnie przypadkiem odbywa się w tym czasie i dotyczy niepełnosprawności i dostępności. Może organizatorzy się nie obrażą, że ich tu wcisnąłem.

Listę wydarzeń uzupełniłem o 3 wybrane przeze mnie, a będące jakoś szczególne pośród tych skoncentrowanych na dostępności stron internetowych. A zatem zapraszam:

  • Na początek konferencja Dostępność cyfrowa – misja (nie)możliwa?!Organizatorami są Fundacja Kultury bez barier i miasto stołeczne Warszawa. To właśnie podczas niej postaram się przekonać, że cyfrowa dostępność jest prostsza, niż myślisz.
  • Wrocławskie uczelnie i organizacje pozarządowe organizują dwudniowe wydarzenie III Akademickie Dni Integracji – Wrocław 2021. Rejestrować się można jeszcze do wtorku na stronie Stowarzyszenia „Twoje nowe możliwości”, więc wiadomo, kto tym kręci:) Na otwarciu będą bardzo ważne osoby, a tematyka w wielu miejscach dotyka dostępności i technologii asystujących.
  • Dalej już amerykańskie wydarzenia, a na początek coś intrygującego: A Catholic Response to Digital Accessibility. A to podobno w Polsce Kościół Katolicki jest wszechobecny:) A na poważnie – to bardzo ciekawy wątek, do tej pory nie zauważony w dyskusjach nad dostępnością.
  • Sam jestem przewodnikiem Google, więc od razu zauważyłem Local Guides GAAD 2021. To raczej niszowy temat, ale akurat ostatnio zdarzyło mi się rozmawiać z osobami, dla których może to być interesujące. Dobrze byłoby mieć na mapach informacje o pętlach indukcyjnych, tłumaczach języka migowego, dostępnych bankomatach itp.
  • Na koniec coś mocno technicznego, a jednocześnie zaniedbanego w cyfrowej dostępności: Accessibility Metadata – A Digital Textbook Superhero!. Oznaczanie dostępnych treści metadanymi to temat wciąż niedoceniany, a szkoda. O ileż łatwiej byłoby wyszukiwać filmy z napisami, dostępne pliki PDF i inne. Tu się zarejestrowałem i będę słuchał.

To jest mój, bardzo subiektywny wybór. Dlatego dodaję także łącze do strony GAAD, żeby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Są tam wydarzenia z U?SA, Wielkiej Brytanii, Włoch, Belgii, ale także z Egiptu, Indonezji, czy Libanu. To libańskie wydarzenie wygląda ciekawie, ale nie bardzo rozumiem sposób organizacji. Jeżeli jednak ktoś interesuje się sztuczną inteligencją, to może się doczyta.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.