Placeholder – same problemy z użytecznością

Okazuje się, że placeholder generuje sporo problemów z użytecznością, a miał być przecież odpowiedzią na pomoc w wypełnianiu formularzy. Pewnie każdy kojarzy tekst podpowiedzi pojawiający się najczęściej w polach edycyjnych, znikający po kliknięciu lub po rozpoczęciu wpisywania zawartości przez użytkownika. Tekst podpowiada co i jak wpisać w dane pole i podoba się projektantom. Jego zaleta, jaką jest znikanie z oczu użytkownika, jest jednocześnie największą wadą opisaną w artykule pt. Alternatives to Placeholder Text.

Placeholder nie nadaje się na zastępnik etykiety ani na podpowiedź kontekstową. Po prostu za szybko znika i przestaje być użyteczny dla użytkownika. Po kliknięciu dostaje on puste pole edycyjne i zaczyna się zastanawiać, do czego ono właściwie służy. Po raz kolejny okazuje się, że warto robić testy z użytkownikami. Projektant wie co tam wpisać, więc zakłada że użytkownik też to wie. Tymczasem użytkownik zagląda na nową stronę i gubi się w formularzu. Pamięć krótkotrwała działa inaczej, niż długotrwała i wymaga ciągłego wsparcia. Dlatego etykiety i podpowiedzi powinny być zawsze widoczne, a placeholder jest ślepym zaułkiem rozwoju technologii webowych. Szkoda, bo sam wskazywałem go jako rozwiązanie. Teraz trzeba będzie poprawiać teksty.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.