Pierwszy poradnik, jak zorganizować dostępne wydarzenie

Wspólnie z Mariuszem Trzeciakiewiczem (Fundacja Katarynka) oraz Maćkiem Kasperkowiakiem (PFOS) opracowaliśmy pierwszą publikację na temat dostępności wydarzeń. Straliśmy się, aby była ona jak najbardziej aktualna i praktyczna. By uwzględniała wymagania stawiane wydarzeniom finansowanym ze środków unijnych i podpowiadała proste rozwiązania. W części poradnikowej, charakteryzujemy grupy o szczególnych potrzebach i piszemy, na co zwrócić uwagę na każdym etapie organizacji wydarzenia. Publikację uzupełniają przystępnie opisane i ilustrowane przykłady: konferencji, koncertu, festiwalu teatralnego. Mapujemy także rynek usług. Dla leniwych zamieszczamy skrót w postaci listy kontrolnej i krótkie filmy o dostępności konferencji i festiwalu muzycznego sfinansowane przez Unikkon Integral i Orange Polska. Publikacja zrealizowana w ramach projektu Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni.

Zapraszam do lektury!

Monika Szczygielska

Zaplanuj wydarzenie zgodnie z zasadami dostępności:

  1. Wybierz miejsce dostępne architektonicznie z wygodnym dojazdem komunikacją miejską.
  2. Opracuj dostępne zaproszenie. Tekstowa forma ułatwi dotarcie z informacją do większej grupy odbiorców m.in. niewidomych, a nagranie w języku migowym do głuchych.
  3. Zamieść w formularzu rejestracyjnym pytanie o specjalne potrzeby uczestników.
  4. Zapewnij różne formy kontaktu – telefon, sms, e-mail.
  5. Zadbaj o dostępność strony www i materiałów konferencyjnych. Korzystaj z plików w dostępnych formatach elektronicznych (Word, PDF z warstwą tekstową) oraz wideo z tłumaczeniem na język migowy, z napisami, audiodeskrypcją. Bądź przygotowany na udostępnienie alternatywnych formatów takich jak np. druk powiększony.
  6. Zapewnij asystę osobom o specjalnych potrzebach. Zorganizuj szkolenie dla pracowników i wolontariuszy z obsługi osób z niepełnosprawnościami.
  7. Pamiętaj, że podczas wydarzeń różne grupy osób z niepełnosprawnościami mają różne potrzeby. Dla głuchych pomocne będzie tłumaczenie na język migowy, dla słabosłyszących pętla indukcyjna, symultaniczny przekaz tekstowy i filmy z napisami, dla słabowidzących wysoki kontrast i duży tekst, a dla niewidomych audiodeskrypcja.
  8. Zadbaj o dostępność transmisji on-line przez tłumaczenie migowe, napisy, odtwarzacz przyjazny oprogramowaniu czytającemu.
  9. Pamiętaj o specjalnych potrzebach prelegentów z niepełnosprawnościami.
  10. Korzystaj z usług profesjonalistów, a w razie wątpliwości konsultuj się z organizacjami reprezentującymi osoby z niepełnosprawnościami.

Dostępne wydarzenie w praktyce – przeczytaj publikację

Jak zorganizować konferencję bez barier? (PJM, napisy, transkrypcja)

Orange Warsaw Festival 2015 (PJM, napisy, transkrypcja)

Wersja z audiodeskrypcją będzie dostępna wkrótce.