Wytyczne na temat dostępności aplikacji mobilnych od BBC w wersji dojrzałej

Już dawno wspominałem o wytycznych opracowanych przez BBC, ale wtedy to była jeszcze wersja 0.7 tego dokumentu. Teraz z przyjemnością informuję, że jest ostateczna wersja BBC MASG 1.0.

Różnica to nie tylko treść, ale także forma. Wytyczne przybrały postać aplikacji webowej i to poręcznej do używania. Jest nawet możliwość pobrania całości dokumentacji i korzystania offline. Wytyczne nadal obejmują iOS, Androida i HTML, a pomijają Windows Phone, Blackberry OS i Firefox OS, co dosyć dobrze pokazuje dzisiejszy rynek mobilny. Jeżeli chcesz kodować aplikacje mobilne i nie wiesz jak uczynić je dostępnymi – tu masz pełną dokumentację. Można tu znaleźć nie tylko objaśnienia i suche wytyczne, ale także przykłady kodu i wskazówki, czego unikać.

API dla iOS i Androida jest bardzo bogate w rozwiązania dostępnościowe dla interfejsów. Sęk w tym, że większość programistów nie wie, do czego służą. A jeżeli nawet wiedzą, to ignorują lub obawiają się popełnienia błędu. Z HTML jest znacznie lepiej, bo jest dłużej dokumentowany i częściej używany, a przy tym ma dużo mniejszą barierę wejścia. Jednak nawet w jego przypadku warto przejrzeć kod z dobrymi rozwiązaniami i przykłady często popełnianych błędów. Prawdziwa kopalnia wiedzy, do której polski rząd nie dopłaca.