Konferencję na temat dostępności stron internetowych otworzy minister Rafał Trzaskowski

[![Logo konferencji zawierające nazwę oraz ikonę osoby niepełnosprawnej na biało-czerwonym tle](https://i0.wp.com/informaton.pl/wp-content/uploads/2014/08/Logo_Dostępność-Polska-2014-231x300.jpg?resize=231%2C300)](https://i0.wp.com/informaton.pl/wp-content/uploads/2014/08/Logo_Dostępność-Polska-2014.jpg)
logo DP2014

Do konferencji coraz bliżej, więc pojawiają się kolejne szczegóły. Poniżej materiał prasowy przekazany przez organizatorów. Konferencję ma otworzyć szef MAiC, więc temat jest chyba dla niego ważny. Zamierzam być na konferencji i zdać relację.

Minister Rafał Trzaskowski otworzy konferencję
?Dostępność Polska 2014?

17 września br. w Centrum Konferencyjnym Muranów w Warszawie Minister Administracji i Cyfryzacji Rafał Trzaskowski otworzy konferencję na temat wymogów dostosowania serwisów internetowych instytucji publicznych dla potrzeb osób z niepełnosprawnością, której organizatorem jest Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji.

Kwestia dostępności stron www administracji publicznej dla użytkowników z niepełnosprawnością to gorący temat, ponieważ zgodnie z polskim prawem już tylko niespełna rok został na wdrożenie pełnej dostępności tych serwisów. Jest to sprawa o tyle ważna, że osoby z niepełnosprawnością to jedna z grup, która jest szczególnie narażona na wykluczenie cyfrowe.

? Nie wszystkie strony internetowe są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Oznacza to, że wielu obywateli w Unii Europejskiej jest odciętych od sieci, a dzisiaj wykluczenie cyfrowe oznacza wykluczenie z rynku, z tych wszystkich możliwości, które my ludzie pełnosprawni mamy. Dlatego trzeba to zmieniać. Trzeba robić wszystko żeby dostosowywać strony internetowe, telefony i całą technologię do potrzeb osób niepełnosprawnych. Tylko wtedy osoby niepełnosprawne mogą w pełni korzystać z tych możliwości, które mają wszyscy inni ? komentuje Rafał Trzaskowski, Minister Administracji i Cyfryzacji. Widzimy, że administracja rządowa jak i samorządy idą tą drogą i mamy nadzieję, że w 2015 roku sytuacja radykalnie się poprawi ? dodaje Minister Rafał Trzaskowski.

Konferencja ?Dostępność Polska 2014 ? wymogi dostosowania serwisów internetowych instytucji publicznych dla potrzeb osób z niepełnosprawnością? będzie okazją do sprawdzenia czym jest dostępność, jakie wyzwania stoją przed instytucjami, które muszą ją wdrożyć oraz jak zrobić to skutecznie. Będzie to także szansa na spotkanie i rozmowę ze specjalistami ds. dostępności oraz przedstawicielami instytucji, które już rozpoczęły przygodę z dostępnością.

W konferencji wezmą udział m.in.: Robin Barnett (Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce), Włodzimierz Marciński (Lider Cyfryzacji), Mark Rait (Shaw Trust) oraz Teresa Hernik (Prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych).

Konferencja odbędzie się 17 września 2014 roku w Centrum Konferencyjnym Muranów, ul. Anielewicza 6.

Konferencja będzie miała charakter otwarty. Zgłoszenia przyjmowane są do 12 września 2014 roku. Szczegółowy program oraz formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie http://www.integracja.org/dostepnosc-polska/.

Konferencja w szczególności dedykowana jest przedstawicielom instytucji rządowych i samorządowych.

Więcej informacji: www.integracja.org.

Integracja od 20 lat konsekwentnie działa na rzecz wyrównywania społecznych szans osób z niepełnosprawnościami, kształtowania świadomości obywatelskiej oraz integracji społecznej. Głównym celem Integracji jest inicjowanie i skuteczne wdrażanie rozwiązań na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Integracja jest ekspertem w zakresie dostępności serwisów internetowych dla osób z niepełnosprawnościami. Przez ostatnie 3 lata współpracowała z blisko 500 instytucjami i organizacjami działającymi na terenie całego kraju. W 2012 roku wspierała m.in. Kancelarię Prezesa Rady Ministrów w stworzeniu nowego serwisu www.premier.gov.pl, w efekcie czego jest on jednym z najlepiej dostosowanych serwisów administracji publicznej w Polsce.

Zapraszam do kontaktu

Monika Kamińska

Koordynator ds. PR

e-mail:monika.kaminska@integracja.org

tel.: 502 518 546