Nadchodzi dostępnościowa jesień, podczas której będzie się sporo działo. Przedstawiam poniżej zaproszenie na konferencję poświęconą wdrażaniu dostępności stron internetowych w sektorze publicznym. Mam nadzieję, że też będę miał możliwość w niej uczestniczyć.
Coraz mniej czasu zostało na dostosowanie publicznych serwisów internetowych do potrzeb osób z niepełnosprawnością
Osoby z niepełnosprawnością to jedna z grup, która jest szczególnie narażona na wykluczenie cyfrowe. Napotykają w Internecie na bariery, które utrudniają bądź wręcz uniemożliwiają im dostęp do usług internetowych. Dlatego niezwykle ważne jest szerzenie profesjonalnej wiedzy na temat standardów dostępności stron www dla użytkowników z niepełnosprawnością.
Dostępność to cecha serwisów internetowych odnosząca się zarówno do ich budowy technicznej jak i treści. Dostępność stron www oznacza, że każdy użytkownik może z nich skorzystać bez problemu. Dostępny serwis internetowy pozwala na wygodne i intuicyjne korzystanie z jego zasobów wszystkim osobom, które narażone są na cyfrowe wykluczenie. Do tej grupy należą m.in. osoby z obniżoną sprawnością sensoryczną (osoby niewidome, niedowidzące, głuche, niedosłyszące), osoby z niepełnosprawnością ruchową, osoby z niepełnosprawnością intelektualną, a także seniorzy, obcokrajowcy oraz osoby z niskim wykształceniem.
Około 15 proc. społeczeństwa to osoby z niepełnosprawnością i przynajmniej część z nich jest bezpośrednio narażona na wykluczenie cyfrowe. Z tego względu coraz większe znaczenie ma projektowanie w duchu dostępności, czyli takie, które w cyfrowej przestrzeni bierze pod uwagę potrzeby osób z niepełnosprawnością.
Dostępność stron www administracji publicznej dla użytkowników z niepełnosprawnością mają zapewnić nowe regulacje prawne. Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych, wszystkie instytucje publiczne mają obowiązek dostosowania swoich serwisów internetowych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami zgodnie z międzynarodowymi standardami WCAG 2.0. Instytucje publiczne muszą wywiązać się z tego zobowiązania do połowy 2015 roku. Podmiotów zobowiązanych do wdrożenia tego przepisu jest około 80 tysięcy.
W odpowiedzi na nowe przepisy w zakresie dostępności serwisów www administracji publicznej w Polsce, Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji organizuje konferencję pn. ?Dostępność Polska 2014 ? wymogi dostosowania serwisów internetowych instytucji publicznych dla potrzeb osób z niepełnosprawnością?. Celem konferencji będzie dostarczenie unikatowej wiedzy o dostępności i użyteczności serwisów internetowych dla osób z niepełnosprawnościami oraz zaprezentowanie najnowszych rozwiązań w tym zakresie. Konferencja odbędzie się 17 września 2014 roku w Centrum Konferencyjnym Muranów, ul. Anielewicza 6.
Konferencja będzie miała charakter otwarty. Zgłoszenia przyjmowane są do 12 września 2014 roku. Szczegółowy program oraz formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie www.integracja.org oraz https://dostepnoscpolska2014.evenea.pl/.
Konferencja w szczególności dedykowana jest przedstawicielom instytucji rządowych i samorządowych.
Więcej informacji: www.integracja.org.
—–
Integracja od 20 lat konsekwentnie działa na rzecz wyrównywania społecznych szans osób z niepełnosprawnościami, kształtowania świadomości obywatelskiej oraz integracji społecznej. Głównym celem Integracji jest inicjowanie i skuteczne wdrażanie rozwiązań na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Integracja jest ekspertem w zakresie dostępności serwisów internetowych dla osób z niepełnosprawnościami. Przez ostatnie 3 lata współpracowała z blisko 500 instytucjami i organizacjami działającymi na terenie całego kraju. W 2012 roku wspierała m.in. Kancelarię Prezesa Rady Ministrów w stworzeniu nowego serwisu www.premier.gov.pl, w efekcie czego jest on jednym z najlepiej dostosowanych serwisów administracji publicznej w Polsce.
Zapraszam do kontaktu
Monika Kamińska
Koordynator ds. PR
e-mail:monika.kaminska@integracja.org
tel.: 502 518 546