Publikacja o dostępności w edukacji

Uniwersytet Jagielloński, a dokładniej – Biuro ds Osób Niepełnosprawnych – wydało publikację poświęconą dostępności w edukacji. Czytelnik nie znajdzie tu bardzo odkrywczych rzeczy, ale nieco inne ujęcie dostępności informacji elektronicznej w kontekście edukacji, w tym przede wszystkim e-learningu.

Moją uwagę zwróciło kilka wątków, jak na przykład wywiad z niewidomym studentem historii, który nie był w stanie skorzystać z biblioteki cyfrowej. Jego zdumienie wywołał fakt pewnego rozchwiania, bo z jednej strony biblioteka niby udostępnia książki elektroniczne, a z drugiej – w możliwie dużym stopniu ogranicza ten dostęp. To trochę jak drażnienie psa kiełbasą wysuwaną przez pręty ogrodzenia i cofanie jej w ostatniej chwili. Z kolei na pochwałę zasłużyła Wikipedia za jej dostępność, chociaż tak naprawdę można sporo temu projektowi zarzucić. Jednak bardzo mocną stroną jest strukturalizacja treści, co automatycznie przekłada się na dostępność.

W innych tekstach można znaleźć przykłady adaptacji podręczników do potrzeb osób niewidomych oraz multimediów do potrzeb osób niesłyszących. Trochę o e-learningu, audiodeskrypcji, braille’u i e-podręczniku. Wszystko to na dosyć otwartej licencji, a zatem wstawiam na półkę czytelni.