Nokia oficjalnie poinformowała, że telefon Nokia 808 PureView był ostatnim modelem tej firmy z systemem Symbian. Jeszcze przez kilka lat będą dogorywać ostatnie egzemplarze starszych telefonów oraz odbywać się będzie polowanie na resztki z magazynów. A co potem?

Rezygnacja przez Nokię z systemu Symbian jest dla świata tylko ciekawostką. Dla osób niewidomych i słabowidzących – rewolucją. I jak każda rewolucja, będzie miała swoje ofiary. Wśród niewidomych użytkowników telefony Nokia królują niepodzielnie. I chociaż tu też następują dynamiczne zmiany, głównie przechodzenie na platformę iOS i w mniejszym stopniu na Android, to telefony dotykowe budzą bardzo wiele obaw.

Istnieje dosyć powszechna opinia, że telefony z ekranami dotykowymi są niedostępne dla osób niewidomych. To nie jest prawda, chociaż przejście z klawiatur na lusterko jest dla wielu ludzi ogromną barierą. Nie wszyscy też odnajdują się w interfejsie dotykowym, w którym brak jest dotykowej informacji zwrotnej, z którą zapoznali się w wypadku klawiatur. Jest to bariera czysto psychologiczna i w marginalnym stopniu – faktyczna, ale nie można jej z tego powodu lekceważyć.

Dla osób niewidomych i słabowidzących bariera wejścia w nową technologię jest znacznie większa, niż w wypadku widzących użytkowników. Interfejsy są projektowane dla wzroku, a nie dla słuchu lub dotyku i trzeba dokonywać odpowiednich adaptacji. Można to zrobić bardzo dobrze, jak w wypadku iOS, ale to i tak jest tylko pewna translacja, a nie dostęp bezpośredni i intuicyjny.

Dekadę temu odbyła się podobna rewolucja – przejście z DOS i jego trybu tekstowego na Windows i interfejs graficzny. Odważniejsi zrobili to kilka lat wcześniej, a konserwatyści – kilka lat później. Jeszcze w 2005 roku widziałem, jak na Windows XP informatyk instalował QR-Text – edytor tekstu dla MS-DOS, bo taki chciał mieć niewidomy użytkownik. Teraz chyba już nikt nie korzysta z MS-DOS i przejście się udało. Tak będzie też z telefonami, czy raczej smartfonami, bo taka jest konieczność. Na szczęście jest wybór, bo oprócz iOS od Apple jest także nieźle rozwijający się Android, który w wersji 4.2 jest już całkiem użyteczny, a na horyzoncie majaczy już Windows Phone 8.

Wydaje się, że niezłym rozwiązaniem byłyby telefony hybrydowe, to znaczy dotykowe z fizyczną klawiaturą. Jest trochę takich z systemem Android, chociaż coraz mniej oraz smartfony Blackberry. Taka hybryda może przekonać konserwatystów i odważyć ostrożnych, by przejść ze świata klawiszowych featurefonów do świata smartfonów. Po przejściu już się nie martwię, bo każdy doceni ogrom możliwości nowoczesnej platformy. Myślę jednak, że to trochę potrwa. W czerwcu przyszłego roku zrobimy drugie badanie korzystania z telefonów i zobaczymy tendencję. A może do użytku wejdzie SeeYou!.. Nie, to chyba niemożliwe.

3 thoughts on “Symbian został oficjalnie uśmiercony. Co dalej z niewidomymi użytkownikami telefonów?

  1. Dziękuję za bardzo sensowne rozważania, jak zwykle zresztą. Rzeczywiście smartfony to jakby konieczność i prawda, że ekran dotykowy to bariera w dużej mierze mentalna. Z drugiej strony niektóre osoby dobrze widzące i niekoniecznie atechnologiczne nie lubią smartfonów i ekranów dotykowych i koniec. Mają one wybór w postaci prostego tel. w cale nie koniecznie MyPhone dla seniorów, tylko Nokii Asha, Samsunga albo starszego Sony ericssona. wszystkie te prostsze telefony mają klasyczną budowę, klawiaturę normalną albo QWERTY, często też prosta przeglądarkę, dostęp do Wifi, czasem nawet GPS. Czyli taki dawny symbian w może lepszym opakowaniu. /niestety tych tel. nie da się udźwiękowić, a szkoda. Stare symbianowe Nokie ewidentnie wychodzą z obiegu u operatorów. BlackBerry o tyle nie trafione, że nie ma realnej polskiej syntezy na pokładzie, bo tam czegoś podobnego do windowsowego SAPI nie ma. Pisałeś o Windows Phone 8, ale on chyba nie jest udźwiękowionym chyba że z testów Lumii 820, które przeprowadza Paweł, coś takiego wynika, ale chyba nie. Z kolei androidowe telefony z 4.0 i wyżej to poza wyjątkami też tylko konstrukcje dotykowe, czyli wszystko upodabnia się do IPhone. Mi się marzy tel. z normalną klawiaturą, taka Nokia dawna, ale z dużo pamięci i porządnym nowym Androidem. Niestety nie ma takiego telefonu, szkoda. Niedługo będę miał IPhone 4S i zobaczymy

  2. W Windows Phone 8 są jakieś ślady screen readera, ale nie dają się uaktywnić. Może nie ma po polsku, a może to tylko taki bajer. Coś jak rozpoznawanie mowy w XP:) Co do Blackberry, to dołożenie syntezy jest drobiazgiem i nie wymaga jakiegoś specjalnego interfejsu. Nie ma czegoś takiego w iOS, to czemu miałoby być w Blackberry? A BB to często takie hybrydy dotykowo-klawiszowe. Zaś co do telefonu z klawiaturą, to podtrzymuję moją analogię z przechodzeniem z DOS na Windows. Praca w DOS miała swoje ogromne zalety i użytkownicy byli przyzwyczajeni do takiego interfejsu. Teraz chyba już nikt nie pracuje w trybie tekstowym i jest zadowolony z interfejsu graficznego. Zaś co do klawiszy, to może raczej należy myśleć w tym kierunku: http://www.tactustechnology.com/ Skoro takie technologie się pojawiają, to pewnie jest większe zapotrzebowanie, niż tylko niewidomi użytkownicy.

  3. Analogia do DOS’a imho całkiem trafiona. W tym systemie, kiedy znało się linię komend, bez problemu dało się wykonać szereg operacji bardzo szybko na wielu plikach, stąd też część osób, które dawno nauczyły się korzystać z tekstowego Linuksa, dalej tam siedzi, nie zaglądając do środowiska graficznego. Z własnego doświadczenia powiedzieć mogę tyle, że dla mnie nawigacja po ekranie aplikacji w przypadku iphona jest o wiele prostsza niż w Symbianie, jedyną wolniej wykonywaną rzeczą jest pisanie na dotykowej klawiaturze.

Comments are closed.