Amerykańska firma The Paciello Group jest jedną z najbardziej znanych na rynku dostępności. Właśnie uruchomiła badanie, które potrwa do końca stycznia 2013 roku skierowane do niepełnosprawnych użytkowników technologii mobilnych. Jeżeli zatem jesteś osobą niepełnosprawną lub taką znasz – daj jej znać i o tym badaniu.

Zachęcam do wypełnienia krótkiej ankiety na temat rodzaju urządzeń i sposobu korzystania z internetu i aplikacji. Ankieta jest co prawda po angielsku, ale większość pytań i zaproponowanych odpowiedzi napisana jest prostym językiem, wymagającym tylko podstawowych umiejętności. Wypełnienie ankiety zajęło mi najwyżej trzy minuty, a wyniki mogą pokazać kierunek rozwoju mobilnych urządzeń stosowanych przez osoby niepełnosprawne. W badaniu brakuje mi urządzeń z systemem Symbian, które do niedawna były jedynymi możliwymi do używania przez osoby niewidome. Warto uzupełnić tą wiedzę i zasugerować badającym, że takie urządzenia wciąż są używane.

2 thoughts on “Daj się zbadać pod kątem korzystania z urządzeń mobilnych

  1. Owszem Symbian miał sporo ciekawych możliwości – wbudowany syntezator mowy mógł przeczytać wszystko w programie. Dla słabosłyszących obsługiwał wideokonferencje, pętle indukcyjne, telefon teletekstowy TTY. Głośność była na bardzo wysokim poziomie.

    Natomiast Symbian teraz to już przeszłość (tylko firma Accenture podtrzymuje na zlecenie Nokii rozwój Symbiana).

    Przypuszczam że skoro to badanie robi amerykańska firma to głownie uwzględnia amerykański rynek.

  2. Owszem – Symbian to historia, ale znam wiele osób, które wciąż szukają telefonów z tym Symbianem. Taka na przykład Nokia E52 jest bardzo poszukiwana i jej cena wynosi około 1000 złotych. Dlatego uważam, że badanie jest nieco tendencyjne, skoro nie uwzględnia tego systemu operacyjnego. Mój słabowidzący brat testuje obecnie telefon z Windows Phone 8 i dosyć mu się podoba. Jednak jeszcze dwa tygodnie temu nie widział świata poza Nokią. Myślę, że transfer z jednego systemu na drugi wcale nie jest taki prosty.