Osadzenie na stronie internetowych odtwarzacza multimediów zgodnego z wymaganiami dostępności nie jest proste. Dostępny musi być sam odtwarzacz, który powinien także obsługiwać zamknięte napisy. Na pomoc przychodzi Accessible Media Player, który ma wszystko lub prawie wszystko, co potrzeba.

Odtwarzacz wykorzystuje wiele nowoczesnych technologii: Ajax, ARIA i kilka innych. Może odtwarzać zasoby z YouTube i Vimeo oraz multimedia wprost z serwera. Potrafi także wyśwwietlać zamknięte napisy, a panel nawigacyjny przygotowany jest z wykorzystaniem ARIA (Accessible Rich Internet Aplication). A wszystko to jako Open Source i za darmo przygotowała firma Nomensa. Tutaj można znaleźć dokumentację techniczną odtwarzacza, która ułatwi jego implementację. Jeżeli ktoś skorzysta, to proszę o poinformowanie o tym w komentarzu, a ja chętnie obejrzę i pochwalę.

One thought on “Accessible Media Player

  1. Nie do końca zgodziłbym się z dostępnością tego rozwiązania ponieważ to jest nakładka na YouTube, Vimeo i JW Video Player próbująca forsować swój sposób dostarczania napisów. Obecnie liczą się następujące sposoby dostarczenia napisów z HTML5, SRT, DFXP (W3C TimedText) Sposób Nomensy preferuje tylko część DFXP i dubluje się z możliwościami JW Video Player (które są o wiele lepsze w obsłudze napisów http://www.longtailvideo.com/support/addons/captions-plugin/14974/captions-plugin-reference-guide)

    Accessible Media Player został wprowadzony w listopadzie 2011 a teraz mam wrażenie że przeglądarki internetowe i biblioteki już dogoniły w obsłudze dostępności technologie medialne:
    http://www.longtailvideo.com/support/jw-player/22/making-video-accessible/ a także http://dev.opera.com/articles/view/more-accessible-html5-video-player/

    Ważny aspekt który zniechęca do używania Accessible Media Player komercyjnie to jej licencja GPL ( co ma związek z używaniem JW VideoPlayer)