W sieci pojawiła się kolejna publikacja poświęcona tworzeniu dostępnych serwisów internetowych. Jest to Podręcznik dobrych praktyk przygotowany przez Fundację Widzialni. Składa się z trzech części: wprowadzenia, przeglądu WCAG 2.0 oraz listy kontrolnej. Publikacja wzbogacona jest o liczne przykłady kodów w HTML i CSS, co może ułatwić zrozumienie koncepcji. Warto dołożyć tą książkę do biblioteczki o web accessibility, chociaż mi zabrakło tam pogłębionych informacji na temat multimediów i ARIA. Jednak autorzy zarzekają się, że to nie koniec ich publikacji.

2 thoughts on “Kolejna publikacja na temat dostępności stron internetowych po polsku

  1. Fajne byłoby przetłumaczyć na polski strony z tego serwisu http://webaim.org/articles/ i nieznacznie je uaktualnić Widać że z wiele stron z tego serwisu jest przetłumaczone na różne języki świata. Też jestem zdania że bardziej przydałby się publikacja analizująca techniczne aspekty implementacji dostępności w technologii (np: ARIA w Dojo, UI jQuery, GWT czy w HTML5 np: Canvas, WebGL) Inną koncepcją jest publikacja która mogłaby pokazać jak od zera robić stronę internetową ( to tak jak kurs HTML i CSS pod kątem dostępności) i wraz z przykładami jak zmodernizować kod istniejącej strony tak jak na tej stronie http://www.w3.org/WAI/demos/bad/

  2. Webaim to faktycznie niesamowity zasób i autorzy artykułów udzielają zgód na tłumaczenia. Tylko kto ma to zrobić? Sam myślę o jakiejś nowej publikacji, bo moja już się mocno zestarzała i może służyć tylko naprawdę początkującym. Ogromna nisza jest w obszarze ARIA i HTML 5, więc niecierpliwie czekam na coś na ten temat.