Dwa tutoriale o budowaniu dostępnych aplikacji mobilnych

Urządzenia mobilne, szczególnie smartfony, są coraz popularniejsze wśród niepełnosprawnych użytkowników. Jednak siła smartfona tkwi w aplikacjach, jakie można zainstalować i używać, a nie w procesorze czy ilości pamięci operacyjnej. Jednak dla pełni szczęścia programiści powinni zadbać o to, by interfejsy ich aplikacji były dostępne dla technologii asystujących.

Na rynku najpopularniejsze są systemy iOS, android, Symbian, Blackberry i Windows Phone. Dwa pierwsze są najpopularniejsze i wciąż rosną w siłę. Mają też wbudowane rozwiązania dla osób niepełnosprawnych, a zatem projektowane są w zgodzie z zasadą uniwersalnego programowania. Jednak aplikacje mogą być pisane na wiele różnych sposobów i to od programisty zależy, czy aplikacja będzie dostępna dla VoiceOver lub TalkBacka, czy też nie.

Pierwszym z proponowanych tutoriali jest Make your iOS app accessible with VoiceOver autorstwa Léonie Watson. Tutorial jest bardzo prosty, ale pokazuje znaczenie niektórych właściwości elementów interfejsu. Standardowe kontrolki po prostu działają, a zaprojektowane przez autora aplikacji mogą otrzymać odpowiednie właściwości, analogicznie jak w wypadku ról ARIA.

Androidowcy nie dali długo czekać i pojawił się tutorial Making Android apps voice output accessible, którego autorem jest Henny Swan. Tutorial jest nieco dłuższy i zawiera sugestie, by korzystać z natywnych kontrolek Androida oraz sposób przetestowania gotowego interfejsu. Ciekawą sugestią jest zastępowanie pól edycyjnych innymi kontrolkami, o ile to tylko możliwe.

Wygląda to dosyć prosto i dlatego coraz mniej rozumiem, dlaczego część aplikacji mobilnych jest tak niedostępnych. Czasem chodzi tylko o wypełnienie kilku pól edycyjnych z etykietką lub wybranie odpowiedniej opcji. I wtedy można uczynić świat nieco piękniejszym.