Firma Amazonjest największym dystrybutorem książek elektronicznych na świecie. Ogromną popularnością cieszą się też ich tablety Kindle, które od przyszłego roku mają być bardziej dostępne dla niepełnosprawnych czytelników.

Wiceprezes Amazona Dave Limp zapowiedział, że w tabletach Kindle Fire i Kindle Fire HD zostaną zaimplementowane rozwiązania pozwalające na korzystanie z nich osobom niepełnosprawnym. Będą to technologie text-to-speech (synteza mowy), obsługa ekranów dotykowych, możliwość zmiany kolorów czcionek i tła oraz wbudowany słownik. Niektóre z tych elementów były już wcześniej dostępne w części czytników, ale Amazon stopniowo się z nich wycofywał. Okazuje się zatem, że wycofywał się w celu przegrupowania i przypuszczenia frontalnego ataku na rynek, który ma nastąpić na początku przyszłego roku.

Powodem takiego zaangażowania się w technologie dostępowe może być amerykańskie prawo, które definiuje dostępność jako element obowiązkowy dla towarów i usług kupowanych przez władze federalne. Brak takich rozwiązań może zatem zamykać drogę Kindla na rynek edukacyjny, gdzie zdecydowanie dominuje Apple i jej produkty. Powód może też być nieco inny – wielcy producenci dostrzegają znaczenie dostępności (accessibility) w swoich rozwiązaniach, bo daje im to dodatkowe atuty w walce konkurencyjnej z innymi. Po Apple, Microsoft, Google do tej walki o rynek dołącza Amazon, co dobrze wróży na przyszłość. Za to źle wróży tym, którzy dostępność, a zatem cały segment rynku, lekceważą.

Jest w tych doniesieniach z Amazona przyjemny polski akcent. Technologię syntezy mowy ma bowiem dostarczać gdyńska firma IVO Software, której produkty były już wcześniej doceniane na świecie. Jednak włączenie syntezatorów IVO do Kindle oznacza stanięcie na równi z największymi firmami na świecie. Moje gratulacje.

3 thoughts on “Amazon zapowiada więcej dostępności w tabletach Kindle

  1. Małe sprostowanie – Kindle Fire to nie są czytniki, tylko tablety Amazonu konkurujące bezpośrednio z produktami Apple.

    Co do czytników, np. Kindle Keyboard (wersja z klawiszami) ma podstawowe funkcje dostępności takie jak funkcja Voice Over – odczytywanie elementów menu oraz Text To Speech czyli syntezator mowy, oczywiście tylko po angielsku.

  2. Bardzo dziękuję i już poprawiłem. Tak czy inaczej – bardzo się cieszę i mam nadzieję, że sam czytnik będzie dostępny po polsku. Przecież ponoć Amazon przymierza się do wejścia na polski rynek.

  3. Trudno mi powiedzieć, jak to z wejściem Amazonu faktycznie będzie. Polski rynek e-księgarni ma się całkiem dobrze. Ciekawe, co mieliby zaoferować z kim i jak dokładnie. Tak czy inaczej ekspansja firmy Ivona Software w USA i nie tylko cieszy. Pozostaje nam czekać na Kindle z udźwiękowieniem i testować potem.

Comments are closed.