Moja żona złości się na mnie, że melduję się w różnych miejscach korzystając z aplikacji Foursquare. Zdobywam dzięki temu punkty i otrzymuję sprawności, zupełnie jak w zuchach. Teraz mam dobry argument dla żony, a mam nadzieję, że także dla wszystkich innych, by zaczęli używać Foursquare na swoich smartfonach.

W Internecie jest sporo pomysłów, jak wykorzystać społeczne zaangażowanie użytkowników. Odrobina pracy lub czasu przemnożona przez miliony użytkowników może dać niezwykłe efekty. W piątek odkryłem zupełnie nowe zastosowanie dla aplikacji Foursquare na moim smartfonie. Otóż mogę nie tylko zameldować się w konkretnym miejscu i zdobyć kilka punktów, ale także opisać jego fizyczną dostępność. W ten sposób powstaje baza dostępnych miejsc na całym świecie, co może ogromnie pomóc osobom niepełnosprawnym.

Pomysł nie jest nowy i nawet w Polsce powstał “Niepełnosprawnik po Warszawie”, ale to podejście ma wiele wad, które eliminuje projekt Access Together. Pierwszym krokiem jest założenie konta w serwisie Foursquare oraz pobranie aplikacji na swój smartfon. Aplikacji można nie instalować i korzystać z mobilnej wersji serwisu, ale to pierwsze rozwiązanie jest wygodniejsze. Potem zezwalamy aplikacji Access Together na podłączenie się do konta Foursquare i na ekranie głównym aplikacji pojawia się nam stosowny komunikat. Od teraz możemy już wspólnie tworzyć mapę dostępności.

Procedura jest prosta: meldujemy się zupełnie standardowo, to znaczy klikając na “Check”, a następnie z listy wybieramy miejsce. Na tym ekranie klikamy “check in here” i teraz dochodzimy do miejsca, gdzie możemy włożyć trochę do wspólnej bazy klikając na “How is the accessibility at …”. Teraz możemy odpowiedzieć na kilka pytań, które pogrupowane zostały na kategorie:

  • osoby jeżdżące na wózkach i z problemami motorycznymi,
  • osoby niewidome i słabowidzące,
  • osoby głuche i niedosłyszące,
  • przyjazność dla zmysłów,
  • seniorzy.

Po wkliknięciu się w każdą z kategorii możemy odpowiedzieć na pytania o dostępność wejścia, windy, oznaczenia wypukłe na podłodze, obsługę w języku migowym i wiele innych. Wygląda to dosyć prosto, chociaż pojawiają się dwa problemy. Pierwszy to język angielski, w którym prezentowane są pytania. Ponieważ jest to wiedza dosyć wąska, to i nie każdy musi je dobrze zrozumieć. Może zresztą przesadzam z tym zastrzeżeniem. Drugi problem, a właściwie zestaw problemów, to słaba dostępność tego rozszerzenia. Na moim iPhonie fokus dziwnie ucieka z kontrolek i trzeba sporo cierpliwości, by je odpowiednio zaznaczyć. Nie wszystkie elementy mają też prawidłowe etykiety, które mógłby odczytać VoiceOver. Zamierzam poinformować autorów o tych problemach, bo przecież niewidomi użytkownicy też mogą się włączyć do wspólnej pracy. Te drobne problemy nie zniechęcają mnie jednak i gorąco zachęcam do współpracy w budowaniu mapy dostępności, co pozwoli na promowanie miejsc przyjaznych i omijanie tych nieprzyjaznych.

One thought on “Zamelduj się z sensem, czyli do czego może się przydać Foursquare

  1. To jak już będziesz pisał, to ja mam dla ciebie dwie sugestie.
    1. Po pierwsze, zaproponuj zrobienie tłumaczenia. To niebanalnie wpłynie na popularyzację tej aplikacji.
    2. Aby odpowiedzi na pytania były na checkboxy. Wtedy wyniki będą mogły być prezentowane niezależnie od języka, na zasadzie np. gwiazdek. Dostępność dla wózków, 5 gwiazdek, albo jest/nie ma.