Nagrania dźwiękowe, które niosą ze sobą informację, powinny być zaopatrzone w tekst dokładnie transkrybujący zawartość. Nie ma tu mowy o nagraniach w rodzaju utworów muzycznych, ale o przemówieniach, wykładach, audycjach i podobnych.

Kryterium sukcesu 1.2.2 nakazuje, by w nagraniach umieszczać pełną transkrypcję treści dźwiękowej. Obejmuje ona wszystko to, co jest słyszalne: treść wypowiedzi, informacje o osobie wypowiadającej się, a jeżeli to konieczne – także opis odgłosów. Skorzystają na tym:

  • użytkownicy niesłyszący, którzy będą mogli śledzić treść audycji;
  • użytkownicy, którzy z pewnych powodów nie mogą odsłuchiwać nagrań;
  • roboty sieciowe, które będą mogły łatwiej indeksować treści.

Wydawać by się mogło, że SC 1.2.1 powinno już wystarczyć dla zapewnienia dostępności treści dźwiękowych osobom niesłyszącym. Jednak wystarczy sobie wyobrazić, że równocześnie nad nagraniem pracują osoby głuche i słyszące, by zrozumieć dlaczego to rozwiązanie jest ważne. Pierwsi będą śledzić treść za pomocą wzroku, a drudzy – słuchu. Jeżeli zaś trafi się jeszcze osoba głuchoniewidoma, to może dotrzeć do treści przy pomocy monitora brajlowskiego.

Wykonanie takiej transkrypcji jest dosyć czasochłonne, ale technicznie proste. Różne kontenery multimediów na to pozwalają, na przykład Quick Time, Real Media czy Windows Media. Wszystkie tutoriale pochodzą z serwisu WebAim. Tekst można umieszczać także w formatach MP3 czy OGG.

Analogicznie jak w wypadku SC 1.2.1 udostępnianiu nie podlegają nagrania, które same są alternatywą dla innych multimediów. A zatem w szczególności dotyczy to ścieżki audiodeskrypcyjnej.

4 thoughts on “Napisy w nagraniach dźwiękowych (WCAG 2.0 SC 1.2.2, poziom A)

  1. Czy ten zapis ma zastosowanie w serwisach z treściami vod, gdzie udostępniane sa materiały wideo (czasem nawet live), formaty telewizyjne (długie)? I czy ozanacza to, że wszystko co dzieje się np. w odcinku popularnego serialu powinno być opisane tekstem ? czy to nie ułatwi przypadkiem życia nielegalnym serwisom z treściami vod?

  2. Odpowiadając na pierwszą część pytania – tak, dotyczy to także serwisów wideo na żądanie. Co więcej – Netflix coś takiego już robi, podobnie jak iTunes. Natomiast materiały live to już wymaganie z wyższego poziomu dostępności (AA) i kryterium sukcesu 1.2.4. Natomiast nie wiem, w jaki sposób miałoby to pomóc serwisom z nielegalnymi treściami. Usiłuję wymyślić, ale jakoś nie potrafię.

  3. Dzieki za odpowiedz. Co do nielegalnych tresci: owszem, najwiecej zyskuje sie na posiadaniu zasadniczego kontentu (wideo), jednak posiadanie pełnych opisów i transkrypcji takich materiałów może uwiarygodnić ich “legalność” w oczach nieświadomych użytkowników (“kto zadałby sobie trudu jeśli nie właściciel”?)

  4. Ten argument wydaje mi się mocno naciągany. W ogóle przyjęcie założenia, że ktoś zastanawia się nad takimi rzeczami przed uruchomieniem odtwarzacza wydaje mi się wątpliwe. Na to jednak nie ma żadnej rady. Autorzy standardu DVD wymyślili, że napisy nie będą w formie strumienia tekstu, tylko obrazu, co właśnie miało utrudnić skopiowanie go do nielegalnych zasobów. Efekt był zaś taki, że błyskawicznie powstały narzędzia do przetwarzania tych graficznych napisów do zwykłego tekstu. Za to uniemożliwiono legalnym użytkownikom dokonywania zmian czcionek, na przykład ich powiększania, zmiany kroju lub koloru. Problemu nie rozwiązano, a za to wygenerowano zupełnie nowy. Do tego – jeżeli ktoś musiał korzystać ze strumienia zwykłego tekstu, to **musiał** korzystać z nieoficjalnych źródeł, nawet będąc posiadaczem legalnej kopii:)